
45 Degree Pipe Pliers Pipe Clamping Universal Pipe Pliers
1. High hardness material: The pipe wrench adopts industrial grade high carbon steel forging, the jaws are hardened and come with high hardness
2.Spray: 45° bent nose pliers are sprayed, not easy to rust , can be held for a long time
3.Flexible and adjustable: The body is equipped with a screw, which can rotate up and down and adjust the opening size, smooth and non-stick
4.Non-slip handle: handle is dipped in plastic, easy to hold, convenient and non-slip, better force and durability
5. Universal and convenient: The plumbing wrench adopts the format, universal to bathroom plumbing clamps, very Convenient
| 45 Degree Pipe Pliers Pipe Clamping Universal Pipe Pliers | |
| Material | 45# Steel |
| Handle Material | PVC |
| Color | Blue |
| Size | 1Inch/1.5Inch |
| Applicable pipe diameter | 60/80mm |
| Handle Length | 290/400mm |
| Overall Length | 320/420mm |
| Weight | 650/1100g |
| Country of Origin | China |
| Logo etching | available |
| Package | Bulk packing, blister packing, plastic box packing or customized |








