
8-18 Inch Universal Carbon Steel Durable Pipe Pliers
1.55# high carbon steel is forged as a whole and then quenched; the upper and lower surfaces are super hardened teeth, super torque to meet different working requirements and smooth without slipping;
2.Precision worm gear, knurled nut: the outer body of the nut knurled anti-slip treatment, easy to adjust, worm gear, nut and wrench itself can be freely disassembled;
3. Rubberized handle design: the handle is wrapped with environmentally friendly rubber, which is comfortable to hold, non-slip and wear-resistant;
4. A variety of specifications can be selected: according to the needs of the workplace, choose the appropriate specifications.
| 8-18 Inch Universal Carbon Steel Durable Pipe Pliers Sturdy Repair Disassembly Tools | |
| Material | 55# High Carbon Steel |
| Handle Material | Rubber |
| Color | Green |
| Size | 8Inch-18Inch |
| Maximum Opening | 40/55/65/87/95mm |
| Overall Width | 48/61/70/78/85mm |
| Overall Length | 188/242/273/310/390mm |
| Weight | 360/680/930/1250/1950g |
| Country of Origin | China |
| Logo etching | available |
| Package | Bulk packing, blister packing, plastic box packing or customized |








