
Adjustable Heavy Type Pipe Wrench Hand Tool
1.Worm fit thickened knurled nut: Worm with thickened knurled nut is easy to adjust, easy to operate,more flexible to roll and improve work efficiency;
2.Handle design: The handle with rubber sleeve is comfortable and not easy to slide, suitable for long time work;
3.Jaw tooth pattern design: Jaw design, tight clamping of articles and tight bite.
4.Tight occlusion: High strength and hardness, strong torque, not easy to wear and tear;
5.Large opening design: It is more convenient to use and easy to twist screws of various specifications.
| Adjustable Heavy Type Pipe Wrench Hand Tool 45 Degree Eagle-jawed Pliers | |
| Material | 45# Steel |
| Handle Material | PVC |
| Color | Green |
| Size | 1Inch/1.5Inch/2Inch |
| Maximum Clamping Pipe Diameter | 95mm |
| Handle Length | 350mm |
| Overall Length | 410mm |
| Weight | 2kg |
| Country of Origin | China |
| Logo etching | available |
| Package | Bulk packing, blister packing, plastic box packing or customized |








