
Plastic Suction Cup for Tile and Glass Vacuum Rubber Glass Suction Cup
[For Your Projects]: Double suction cup with handle designed for your projects; Lift dents out of sheet metal and cars, haul light-duty glass planes and windshields, and even fix gaps in floor
[Light-Duty Lifting Aid]: For light-duty applications – Large suction cup not intended for lifting or pulling heavy force; With this glass suction plate, there is no need to worry about dropping large windshields or glass planes.
[Durable Orange Suction Handle]: Suction cup heavy duty suction handles will not crack or break under the pressure after repeated, extended use; Orange handle of suction cups double suction cups for glass is constructed of durable ABS plastic
| Double Claw Plastic Suction Cup for Tile and Glass Vacuum Rubber Glass Suction Cup | |
| Product Information | Double Cup Suction Cup |
| Material | PP + Rubber |
| Color | Orange |
| Item Weight | 485g |
| Horizontal suction | 50kg |
| Vertical suction | 30kg |
| Suckers Dimensions | 12cm |
| Logo etching | available |
| Surface treatment | Nickel-chromium plated |
| Package | Bulk packing, blister packing, plastic box packing or customized |








