
Electricians Contractors Repair Terminal Crimping Tools
1.According to the requirements of the terminal, it adjusts itself to the appropriate diameter for crimping, easy to operate.
2.Labor-saving ratchet device. The non-slip nylon handle with lever principle is designed for improving crimping effects.
3.Durable and compact structure, the crimping area is0.08-16mm².
4.This wire crimping tool helps to shorten working hours for electricians, upfitter and builders.
| Electricians Contractors Repair Terminal Crimping Tools 0.08-16mm2 Wire Strippers | |
| Material | 45# Steel |
| Handle Material | PP+PVC |
| Color | Blue |
| Size | 200 x 85mm |
| Length of handle opening | 170mm |
| Weight | 600g |
| Country of Origin | China |
| Logo etching | available |
| Package | Bulk packing, blister packing, plastic box packing or customized |








